Araştırmacılar Evcil Hayvanlarıyla Uyuyan İnsanların Uyku Kalitelerinin Bozulabileceğini Açıkladı

ABD’deki Lincoln Memorial Üniversitesi’nden Dr. Lauren Wisnieski ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre kedi veya köpeğiyle uyuyan insanların, uyku kalitelerinin düşüşe geçtiği keşfedildi. Tüylü dostlarımıza sarılıp uyumak çok keyifli olsa da bazı olumsuz yönlerini sıraladık.

Evinde tüylü bir dostla yaşayan herkes bu tatlı arkadaşlarla uyumanın ne kadar keyifli olduğunu bilir!

Kedi ve köpeklerle uyumak çoğu zaman keyifli olsa da araştırmacılar bunun bazı olumsuz şeylere sebep olabileceğini tespit etti.

Human-Animal Interactions dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, evcil hayvanların sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi olsa da, evcil hayvan sahibi olmak daha kötü uyku ile doğrudan bağlantılı.

ABD’deki Lincoln Memorial Üniversitesi’nden Dr. Lauren Wisnieski ve ekibinin araştırmasına göre köpek sahiplerinin kedi sahiplerine nazaran uyku bozukluğu yaşama olasılığının daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Bunun yanı sıra kedi sahiplerinin huzursuz bacak sendromu ve uykuya dalmakta güçlük çekme zorluğuyla karşı karşıya kalabileceği saptandı.

Söz konusu araştırmada uyku kalitesi ve horlama nöbetlerine bakılarak uyku kaliteleri ölçüldü.

Araştırmada uykuya dalmanın 15 dakikadan uzun sürmesi ve düzenli olarak altı saatten az uyumak gibi etkiler, kalitesiz uykunun en net göstergeleri olarak incelendi.

Bulgular, bir köpeğe sahip olmanın uyku bozukluğuna sahip olma ve genel olarak uyumakta güçlük çekmenin daha yüksek olduğunu ortaya çıkarırken, bir kediye sahip olmanın ise geceleri bacak ağrısı yaşama olasılığı ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Kedi ve köpeklerle uyumanın uyku bozukluğuna sebep olması olumsuz bir etki olarak ortaya çıksa da evcil hayvanlarla uyumanın pek çok olumlu yönü olduğu başka araştırmalarla saptandı.

İnsan dostlarına sosyal destek sağlayan evcil hayvanların stres, kaygı ve depresyonu azaltması sebebiyle aslında pek çok açıdan uyku kalitesine fayda da sağladığı biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir