Türkiye sinemasına katkı sunan isimler ‘Yönetmen Sineması’ kitabında

Türkiye sinemasının oluşumunda önemli katkıları olan tüm yönetmenler, ‘Yönetmen Sineması’ adlı iki ciltlik bir kitapta bir araya geldi. Sinema diline ilişkin yazıların kaleme alındığı kolektif çalışmanın editörlüğünü Prof. Dr. Selahattin Yıldız ve Doç. Dr. Mustafa Sadakoğlu yaptı.

27 yazarın farklı yönetmenleri kaleme aldığı iki ciltlik çalışmadan oluşan ‘Yönetmen Sineması’ kitabının birinci cildinde, “Klasik Türk Sinemasında Öykü Söylem ve Tematik Yapı” ele alınıyor. Türk sinemasının paltosu Ömer Lütfü Akad, toplumsal gerçekçi sinemanın öncülerinden Metin Erksan ve Yılmaz Güney, ulusal sinema tartışmalarına öncülük eden Halit Refiğ, bir gülmece ustası Ertem Eğilmez ve sinemaya farklı türlerde eserler veren Atıf Yılmaz’ın aralarında bulunduğu 19 yönetmen yer alıyor. Kitabın ikinci cildinde ise, “Çağdaş Türk Sinemasında Öykü Söylem ve Tematik Yapı” başlığında; Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu, Reha Erdem, Tayfun Pirselimoğlu, Yüksel Aksu, Özcan Alper, Emin Alper’in aralarında bulunduğu 21 yönetmenin sineması bölümler halinde ele alınıyor.

Yayın kurulunda Prof. Dr. Semir Aslanyürek, Prof. Dr. Bülent Vardar, Prof. Dr. Barış Çoban, Prof. Dr. Burak Buyan, Prof. Dr. Derviş Zaimağaoğlu yer aldığı ve Türkiye Sineması’na emekleri olan yönetmenlerin eserleri aracılığıyla Türkiye’de yaşanan kültürel ve sosyal değişime tanıklık edilecek ‘Yönetmen Sineması’ kitabı raflarda. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir