2023 Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Ödülü’nü kazananlar belli oldu

2023 Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı ödülünü bu yıl, sırtının üzerinde yüzen üç altın renkli trevally balıkla deniz tabanındaki at nalı yengecinin parlak görüntüsünü fotoğraflayan Fransız sualtı fotoğrafçısı ve deniz biyoloğu Laurent Ballesta kazandı.

Ballesta bu onuru ikinci kez elde etti. 2021’de de, yumurta ve spermden oluşan süt rengi bir bulutun içindeki kamuflaj orfozlarını çektiği fotoğraf birincilik ödülünü eve götürdü.

Luca Melcarne, Fransız Alpleri…

Jüri başkanı ve editör Kathy Moran yaptığı açıklamada, “Bir at nalı yengecini doğal ortamında bu kadar canlı ve akıl almaz derecede güzel bir şekilde görmek şaşırtıcıydı” dedi.

Dinozorlardan daha eski olan bu türün en eski fosil formları 475 milyon yıl öncesine dayanıyor, ancak artık habitatı, tahribat ve aşırı avlanma nedeniyle tehdit altında. Dünyanın birçok yerinde at nalı yengeçleri, aşıların geliştirilmesinde kullanılan mavi kanları nedeniyle toplanmaya devam ediyor.

Ekaterina Bee, İskoçya…

Kazanan diğer fotoğraflar, Meksika’da yeni bir turist demiryolu hattına yol açan ormansız bir arazi şeridi ve Endonezya’nın başkenti Jakarta’dan geçen aşırı kirli Ciliwung nehrinin havadan görünümü gibi insan faaliyetlerinden kaynaklanan yaban hayatına yönelik tehditleri tasvir ediyor.

Karina Aigner, ABD…

59. yılını dolduran Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı ödülü Londra Doğa Tarihi Müzesi tarafından veriliyor. Kazananlar 95 ülkeden yaklaşık 50.000 başvuru arasından seçildi ve salı günü düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Yarışma, Dünya üzerindeki yaşamın çeşitliliğini sergileyerek, insanlara doğal dünyayı önemsemeye ve onu savunmaya ilham vermeyi umuyor.

Vihaan Talya Vikas, Hindistan…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx