25 yıllık TRT muhabiri Akkuş gözaltına alındı, gerekçe açıklanmadı

TRT’nin daha önce sebebini açıklamadan 3 ay görevden uzaklaştırdığı, süre bitmesine rağmen binaya almadığı, dilekçelerine yanıt vermediği 25 yıllık muhabiri Elif Akkuş bu defa da gözaltına alındı.

İstanbul’daki evinde arama yapılan Akkuş’un Ankara’da olduğu için emniyete çağırıldığını açıklayan avukatı Hüseyin Ersöz, müvekkilinin burada gözaltına alındığını aktardı: “TRT Haber Muhabiri Elif Akkuş, az önce Ankara’da gözaltına alındı. İstanbul’daki evinde akşam saatlerinde arama yapılan, ancak Ankara’da bulunduğundan, hakkındaki Yakalama Kararı uygulanamayan ve telefonla Asayiş Şube Müdürlüğü’ne çağrılan @reporterefo (Elif Akkuş’un X/Twitter mahlası), emniyete giderek teslim oldu. İfadeye çağırsanız gelecek bir gazeteci hakkında Yakalama Kararı alınmasının “hukuki” hiçbir gerekçesinin olamayacağını belirtelim.”

Akkuş’un gün içinde X hesabının birkaç kez hacklenmeye çalışıldığına dair paylaşımını da hatırlatan avukat Ersöz şunları söyledi: “TRT Haber Muhabiri Elif AKKUŞ (@reporterefo
), en tehlikeli savaş bölgelerinde görev alan bir gazeteci. Libya ve Suriye’deki çatışmalar yanında Mavi Marmara Gemisi baskınına bizzat şahit olmuş bir isim. Türkiye’de hiçbir başarı ödülsüz kalmadığından, “ifadeye çağırsalar gidecek” bir isim şuan gözaltında… Geçirdiği ameliyat sonrası, beynine pıhtı atma riski bulunmasına rağmen… #İfadeHürriyeti #BasınÖzgürlüğü” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx