ABD İHA’ları Gazze üzerinde

ABD basınında yer alan bilgilere göre; İsrail’e mühimmat ve askeri danışmanlar gönderen ABD ordusu, aynı zamanda insansız hava araçlarıyla günlerdir Gazze üzerinde uçuş gerçekleştiriyor.

Adının açıklanmasını istemeyen iki üst düzey Pentagon yetkilisi, ABD İHA’larının Gazze üzerinde istihbarat toplama faaliyetleri gerçekleştirdiğini söyledi.

ABD İHA’larının bir haftadan uzun bir süredir Gazze semalarında hareket ettiği kaydedildi. Amerikan istihbaratının asıl amacının Gazze’deki esirlerin lokasyonlarını tespit etmek olduğu öne sürüldü.

Hamas’ın 7 Ekim’deki Aksa Tufanı saldırısında 10’u ABD vatandaşı toplamda 240’tan fazla sivil rehine olarak Gazze topraklarına götürülmüştü.

ABD Özel Kuvvetleri envanterinde bulunan MQ-9 Reapers tipi hava araçlarının saldırıdan birkaç gün sonra Gazze semalarında uçmaya başladığı ifade edildi. 

İSRAİL ORDUSUNA DESTEK VERİLMİYOR

New York Times’ta yer alan bilgilere göre, ABD ordusu daha önce Gazze üzerinde hiç İHA uçurmamıştı. Pentagon yetkilileri, bu İHA’larla Gazze’yi vuran İsrail ordusuna askeri amaçlı bilgi paylaşılmıyor. Sadece esirler için bilgi toplanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx