ABD’de Erdoğan’ın korumaları yine gündemde… Biden’a Türkiye mektubu

ABD Kongresi’nin Yunan ve Ermeni dostluk grupları, Yunan-İsrail ittifakı grubu ve ve Tom Lantos İnsan Hakları Komisyonu’nun Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2017’de Washington’a ziyareti sırasında, Erdoğan’ın korumalarının karıştığı olayları yeniden gündeme taşımaya çalışıyor.

16 Mayıs 2017’de Washington’da Türk Büyükelçiliği Konutu önünde terör örgütü PKK yanlısı protestocular ile ellerinde Türk bayrakları taşıyanlar arasında arbede yaşanmış, olaya Erdoğan’ın korumaları da dahil olmuştu. Olaylarda 11 kişi yaralanmıştı.

Mart 2018’de dönemin ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un ziyaretinden bir gün önce 15 korumadan 11’i hakkındaki suçlamalar düşürülmüş ve haklarındaki yakalama kararı kaldırılmıştı.

VOA Türkçe’nin haberine göre, Helenik Amerikan Liderlik Konseyi’nin (HALC) internet sitesinde dört grup, “Erdoğan’ın güvenlik görevlilerinin Amerikan topraklarında protestoculara acımasızca saldırdığını” yazdı. Gruplar, Biden yönetimine bir mektup göndererek “saldırıdan” Türkiye’nin sorumlu tutulmasını talep etmeyi planladıklarını açıkladı.

Kongre grupları, internet sitesinde yayınladıkları mektubu imzaya da açtı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e hitaben kaleme alınan dilekçede, “Bu saldırıları gerçekleştiren Türk yetkililer ABD’den ayrıldı ve hiçbir zaman Amerikan adaletine teslim edilmediler. Amerikan hukuk sistemi davacılara bu konuda başvuru yapabilecekleri bir zemin sunmakta; ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta oyalama taktikleri uygulamayı ve ilgili mahkemelerin yetkilerini hiçe saymayı tercih etti” denildi.

Mektupta, “Türkiye’nin Sheridan Circle’da ajanları tarafından gerçekleştirilen şiddetli saldırılardan sorumlu tutulması gerektiği yönündeki görüşümüzü yineliyoruz” ifadeleri yer aldı. Kongre grupları, ABD hükümeti adına hareket eden Dışişleri Bakanlığı’na, Erdoğan ve Türk yetkililer nezdinde bu konuda baskı yapma çağrısında da bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx