Ruh Sağlığının En Güçlü İlacı: Gülmek

Doktor muayenesinden laboratuvar hizmetlerine, evde bakımdan fizik tedavi ve rehabilitasyona, ihtiyaç duyduğunuz tüm sağlık hizmetlerini ayağınıza getiren Bir Adım Sağlık, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı gününde herkesi bol bol gülmeye çağırıyor. Gülmenin pozitif duyguları tetiklediğini söyleyen Bir Adım Sağlık Genel Müdürü Ayşe Şengel, “Gülmek bizi hayata bağlar, daha iyimser bir insan olmamızı sağlar” diyerek gülmenin ruh sağlığımıza olumlu etkilerinin altını çiziyor.

 

Her yıl 10 Ekim tüm dünyada ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla  Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kutlanıyor. Bir Adım Sağlık Genel Müdürü Ayşe Şengel, bu özel günde ruh sağlığına en iyi gelen, en güçlü ilacın gülmek olduğunu hatırlatıyor.  Gülmenin ruh sağlığına, psikolojik birçok rahatsızlığa, strese, huzursuzluğa ve daha birçok sıkıntıya karşı en önemli tedavilerden biri olduğunu söyleyen Şengel, “Güldüğümüz zaman beynin kimyası değişiyor. Gülünce salgılanan endorfin, dopamin maddeleri de ağrı gidericidir. Gülersek savunma sistemimiz kuvvetlenir, direncimiz artar. Hayal dünyamız gelişir ve yaşam standardımız yükselir. Gülmek beyin merkezinin aktif olması demektir. Gülmek hem kendi beynimiz için faydalı hem de etrafımızdaki insanlar için faydalıdır. Pozitif duygular insanda diğer duyguları da etkileyerek yaşam standardımızı yükseltir. Pozitif ve iyimser bir insan olmanın da neredeyse baş koşulu sayılabilecek gülmek, hem kendimizi hem de çevremizdekileri mutlu eder. Bizi hayata da bağlar, daha iyimser bir insan olmamızı sağlar” diyor.

 

Bir Adım Sağlık Genel Müdürü Ayşe Şengel, gülmenin faydalarını ise şöyle sıralıyor:

 1. Gerginliği azaltır: Gülmenin en büyük faydalarından biri gerginliği azaltmasıdır. Bu nedenle psikologlar ve yaşam koçları bol bol gülmemizi tavsiye ediyor. 
 2. Kalp hastalıkları riskini en aza indirir:  ABD ve Kanada’da yapılan araştırmaların sonunda elde edilen bulgulara göre gülmek, kalp hastalıkları riskini büyük oranda azaltıyor. 
 3. Stres giderir: Stres hormonlarının oranını azaltan gülmek, en doğal sakinleştiricilerden biridir. 
 4. Kasları gevşetir: Gülerken sadece yüzümüzdeki değil karnımızdaki kaslar da çalışır. Kaslar çalıştıkça gevşer ve insana rahatlık verir. 
 5. İyileşme sürecini hızlandırır:  Hangi hastalık olursa olsun gülmek, iyileşme sürecini hızlandırıyor. Gülme esnasında beyne gönderilen sinyallerin bunda katkısı oldukça fazla.  
 6. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor: Özellikle kahkaha atmak, bağışıklık sisteminin çok daha güçlü olmasını sağlıyor. 
 7. Uyku problemlerini ortadan kaldırıyor: Gülmek, kasları gevşettiği için uyku sağlığını da olumlu etkiliyor. 
 8. Öfke kontrolü sağlar: Bir şeye katıla katıla gülmek öfke duygusunu ortadan kaldırır. 
 9. Kaygıyı azaltır: Gülmek, olaylara daha iyimser yaklaşmamızı sağlar ve kaygıyı azaltır. 
 10. Sindirim sorunlarına iyi gelir: Gülmenin dolaylı faydalarından biri de sindirim sorunlarına iyi gelmesi. Karındaki kaslar çalıştığı bağırsak hareketlerini de güçlendirir. 
 11. Akciğerleri temizler: Gülme esnasında akciğerler açılır ve daha fazla oksijen teneffüs edilir. 
 12. Yaratıcılığı artırır: Gülmek, beynin çok daha yaratıcı olmasını sağlıyor ve sanatsal üretimi destekliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx