Son dakika: Erdoğan’dan emeklilere ikramiye müjdesi! Detaylarını tek tek açıkladı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları; Aziz milletim, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ekonomiden güvenliğe ve bölgesel gelişmelere kadar pek çok konuyu değerlendirdiğimiz bir Kabine toplantımızı daha tamamladık. 

Son kabine toplantımızdan bugüne kadar ülkemize ve milletimize hizmet dolu günler geçirdik. Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda sınırları içinde ve sınırları dışında izleyeceği stratejimizi sürekli geliştirerek hayata geçiriyoruz. 29 Eylül’de İzmir’de de düzenlenen TEKNOFEST’in heyecanını yaşadık. Katılımcı, etkinlik ve ziyaretçi sayısıyla dünya çapında teknoloji festivaline dönüşen TEKNOFEST’te bir araya geldiğimiz evlatlarımızın dinamizmi bize güç veriyor. Bu sene de TBMM’nin yeni yasama yılının açılış töreninde gazi meclisimizde hazır bulunduk. 

Türkiye Yüzyılı’nın adaletin yüzyılı yapma hayalimize adım adım yaklaşıyoruz.

Bölgemizde ve dünyada etnik kökenlere dayalı anlaşmaların arttığı dönemde Türkiye’nin sergilediği kuşatıcı tavır çok çok önemlidir. Kabine toplantımızdan önce üniversitelerimizin 2023 -2024 akademik yılının açılış törenini gerçekleştirdik. Yeni akademik yılın hayırlı olmasını diliyorum.

Dünyada ve bölgedemizde tüm yaşanan gelişme elbette yakın takibimiz altındadır. Biraz sorna bu hususla ilgili ülkemizin yaklaşımlarını kapsamlı değerlendirmeleri sizlerle paylaşacağız. Bununla birlikte ekonomideki sorunların çözümü ve terörle mücadele önceliklerimizin en başında yer almayı daima sürdürmektedir.

KİRA VE KONUT FİYATLARINA DÜZENLEME

Ekonomi alanındaki programlarımızı dikkatle yürütüyoruz. Gelecek 30 yıla dair hedef ve vizyonumuzun yol haritasını teşkil edecek planın detaylarını kamuoyumuzla paylaşacağız. Ekonominin güncel sorunlarını ve ihtiyaçlarını da ihmal etmiyoruz. Yaşadığımız enflasyon rasyonel olgularla bağlarını tamamen koparmış hayat pahalılığı sıkıntısını çözmek için özgün politikalara dayalı yol izliyoruz. Asıl milletçe ve bireyler olarak topyekun ortaya koyacağımız hak, hakkaniyet, esaslı duruştan geçtiği açıktır. Üzerimize düşenleri yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz. Fiyatlama davranışlarının sonuna gelindiğine inanıyoruz. Faiz, kur, enflasyon üçgenine sıkıştırma gayretlerini bir kez daha boşa çıkartmakta kararlıyız. Türkiye’yi büyütme esasına dayanan stratejimizden en küçük geri adım atmıyoruz. Türkiye hedeflerine ilerlemeye devam ediyor. Otomotiv sektörüyle ilgili getirdiğimiz sınırlamaların etkisi giderek daha fazla hissediliyor. Stokçuluk yapan ve haksız fiyat uygulamasına giden firmalara 252 milyon lira idari para cezası kesildi. Benzer bir uygulamayı gayrimenkul piyasasında devreye alıyoruz. Konut ve kirada piyasanın dengesini bozan kişi ve kurumlara yönelik ağır yaptırımlar getiriyoruz. Dengesiz fiyat artışları da yakın takibe alındı. Haksız bir şekilde fiyat yükselttiği tespit edilen firmalar bunun bedelini ağır para cezalarıyla ödeyecekler. Aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan firmalar ile etiketi ve kasası arasında farklar bulunan işletmeler üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Buradan zincir marketlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızı yapacakları indirimlere hayat pahalılığıyla mücadeleye destek vermeye davet ediyorum. Vatandaşımızın ekmeğine göz dikenlere eyvallah etmeyeceğiz.

EMEKLİLERE 5 BİN TL İKRAMİYE

Milletimize verdiğimiz, çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirmek için de bugüne kadar pek çok düzenleme yaptık. Enflasyonun hala yüksek oranda seyretmesinin bizim bu çabamızı sekteye uğrattığınının elbette farkındayız. Emeklilerimizin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum. Emeklilerimizi rahatlatack yeni bir karar aldık. Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin Türk Lirası ödeme yapmayı kararlaştırdık. Hem emekli olup hem çalışmaya fiilen devam eden emeklilerimizi bu ödemenin dışında bırakıyoruz. Kasımın ilk yarısı itibarıyla hesaplara yatacak. Yılbaşında emeklilerimizin durumunu tekrar gözden geçireceğiz.

OPERASYONUN İLK SAFHASI BAŞARIYLA BİTTİ

Son dönemde terörü kaynağında kurutma stratejimiz çerçevesinde bu mücadeleyi önemli ölçüde sınırlarımız dışına taşıdık. Kuzey Irak ve Suriye’nin kuzeyinde yaptığımız son harekatları da aynı hassasiyetle icra ettik. Operasyonumuzun ilk safhası başarıyla sonuçlandı. 1 Ekim’den bu güne teröristlere ait toplam 194 hedef imha edildi. Operasyonlarımız sonucunda 162 terörist etkisiz hale getirildi. Son harekatta da en büyük sorunu DEAŞ bahanesiyle terör örgütüne destek veren müttefikimizle yaşadık. Bu ülkelerden yapacağımız harekatlarda zarar görmemeleri için bölgedeki askeri unsurlarını teröristlerden uzak tutmalarını istiyoruz. Son harekattan önce de bakanlıklarımız aynı ikazlarda bulunduk. Terör örgütüne ve kontrolündeki yerlere daha bir kararlılıkla daha etkili şekilde harekatlar düzenlemeye devam edeceğiz. Sınırlarımızda ne tek bir teröristin barınmasına ne de bir terör koridoru kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Müttefiklerimiz söz verdi ama tutmadılar. Terör örgütünün ismini değiştirmeleri sadece kendilerini kandırmaları anlamına gelmiyor. Tüm isimleri ve uzantılarıyla PKK’yı tamamen ortadan kaldırana kadar sınır ötesi harekatlarını devam ettirmek Türkiye’nin meşru hakkıdır. Bir gece ansızın gelebiliriz sözünün gereğini yerine getirmeyi sürdüreceğiz.

TÜRKİYE’YE AİT SİHA’NIN DÜŞÜRÜLMESİ

Hiç şüphe yok ki bu olay milli hafızamıza kaydedilmiştir ve vakti saati geldiğinde gereği muhakkak yapılacaktır.

ARABULUCULUĞA HAZIRIZ

Müslümanlar olarak ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın gönül dünyamızda ayrı bir yeri var. Bu bölge birinci dünya savaşının ardından orayı terk etmek zorunda kalmamızla birlikte çatışmanın, işgalin eksik olmadığı bir yere dönüştü. Sorunların bu kadar derinleşmesinde elbette uluslararası toplumun Filistinlilere verdiği sözleri yerine getirmemesinin de çok ciddi payı vardır. 1949 yılından beri İsrail devletini tanıyoruz ve kimi zaman kesintiye uğrasa da diplomatik ilişkilerimzii sürdürüyoruz. 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız egemen bir Filistin devleti kurulmadan bölgeye huzur gelmeyeceğine inanıyoruz. Filistin halkını sürekli taciz ederek, evlerine ve arazilerine el koyarak bölgedeki sorunun çözülemeyeceği açıktır. Böyle bir yaklaşım barış arayışlarının hüsranla sonuçlanmasına yol açar. İsrail’in Filistin halkının temel haklarını hiçe sayan yaklaşımı son olayda görüleceği üzere kendi halkını tehdit etmektedir. Biz ne İsrail topraklarında ne Filistin topraklarında tek masumun burnunun kanamasına razı olmadığımızı hep söyledik, söylüyoruz. Bugün de aynı yerdeyiz. Bugün hiçbir ayrım yapmadan, insanı bu şekilde savunuyoruz. İsrailli svillere yönelik rastgele eylemlere de aynı şekilde karşıyız. Gazze’nin yerle yeksan edilmesi, camilerin bombalanması sivil ölümleri asla kabul edilemez bir durumdur. Savaşın da bir adabı ve ahlakı vardır. Tüm taraflar buna riayet etmekle mükelleftir. Adil bir barışın kaybedeni olmaz. Bir şiddet sarmalına girilmesi ilave acıdan başka bir şey getirmez. İsrail yönetiminden Gazze başta olmak üzere Filistinlilerden’den İsrail’e yönelik tacizleri durdurmalarını istiyoruz. Gün fevri değil devlet akıyla soğuk kanlılıkla hareket etme günüdür. Türkiye olarak tarafların talep etmesi halinde esir takası dahil her türlü arabuluculuğa hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bugün Filistin devlet başkanı Abbas ve sayın Herzog ile son derece verimli birer telefon görüşmesi gerçekleştirdik.

AFGANİSTAN’DAKİ DEPREM

Dünya dikkatini İsrail’de yaşanan hadiselere çevirmişken Afganistan acı bir haber geldi. Cumartesi meydana gelen bir dizi deprem büyük yıkıma yol açtı. İlk belirlemelere göre ölü sayısının 2 bin 500’ü bulduğu depremlerde hayatını kaybeden Afganistanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Türkiye olarak hemen arama kurtarma personellerimizi hazırladık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx